Лечение зубов под общей анестезией

Dantų gydymas “miegant”: įprastinės ir chirurginės procedūros

Daugumai pacientų vizitas pas gydytoją odontologą siejamas su stresu. Tai galima paaiškinti dantų gydymo specifiškumu (neįprasti garsai ir skonis, gulima padėtis, nepažįstami žmonės, diskomfortas ar net skausmas). Pacientui kartą patyrus skausmingą dantų gydymą ar chirurginę procedūrą, ateityje gali atsirasti nusiteikimas prieš šias procedūras. Suaugusiųjų baimės atsiradimas dažniausiai siejamas su skausminga patirtimi vaikystėje, o vaikai bijoti gydytis dantis gali išmokti iš aplinkos: iš dantų gydymo bijančių šeimos narių, negatyvaus gyd. odontologo įvaizdžio, pasitaikančio kino filmuose ir pan.

Nors tikslingai dirbant su dauguma pacientų, šią gydymo baimę galima nugalėti, tačiau kartais, išnaudojus visas galimybes, tenka dantų gydymą atlikti bendrinėje nejautroje. Šios nejautros būdai taip pat taikomi pacientams, turintiems fizinių, psichinių ar bendros sveikatos būklės problemų, patyrusiems sunkias veido, burnos ar dantų traumas, kuriems reikalingos didelės apimties gydomosios ar chirurginės procedūros.

Atlikus bendrinę nejautrą, stengiamasi vienu kartu atlikti visas gydomąsias ir chirurgines procedūras, kad vėliau pacientui būtų reikalingi tik profilaktiniai apsilankymai ar nedidelės apimties dantų gydymo procedūros, taip nugalint paciento baimę ir nenorą gydytis dantis. Dantų gydomosios procedūros apima ėduonies pažeistų dantų plombavimą, dantų šaknų kanalų gydymą, pieninių dantų gydymą (pulpotomiją, pieninių dantų atstatymą standartiniais vainikėliais ir pan.). Iš chirurginių procedūrų dažniausios yra:

  • pieninių ir nuolatinių dantų ir jų šaknų šalinimas,
  • retinuotų ir virškomplektinių dantų operacinis šalinimas. Retinuoti (neišdygę) dantys – tai pilnai susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys. Dažniausiai retinuoti būna iltiniai ir aštunti – protiniai – dantys. Virškomplektiniai dantys – tai papildomi dantys, kurių žandikauliuose neturėtų būti. Šie dantys gali būti retinuoti arba pilnai išdygę burnos ertmėje. Šie dantys šalinami, kai kartojasi uždegiminiai procesai, kai dantis sukelia kaimyninio danties ėduonį ar šaknies rezorbciją (kietųjų audinių tirpimą), atlikus radiogramą stebimi aplinkinio kaulo destrukcijos pokyčiai (cistos formavimasis), ortodontinio gydymo tikslu, ruošiant burnos ertmę protezavimui.
nuotrauka1

Panoraminė rentgeno nuotrauka: matomi retinuoti 18, 28, 23, 38, 48 dantys.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • liežuvio, lūpos pasaitėlio plastika. Trumpas pasaitėlis įkerpamas ar pašalinama tam tikra pasaitėlio dalis. Atlaisvinus aplinkinius audinius žaizda susiuvama tirpiais siūlais, kurių šalinti nereikia. Ši procedūra gali būti atliekama ir naudojant lazerį. Liežuvio plastiką atliekama, jei trumpas pasaitėlis trukdo kūdikiams ir vaikams tinkamai maitintis – tai gali būti svorio nepriaugimo priežastis, trukdo mažiems vaikams kalbėti, dėl ko gali išsivysti kalbos raiškumo sutrikimai ar tarp apatinių dantų gali atsirasti tarpas. Lūpos pasaitėlio plastika atliekama, norint uždaryti diastemą tarp priekinių viršutinių centrinių kandžių, bet tik rekomendavus gyd. ortodontui.
nuotrauka2

Trumpas liežuvio pasaitėlis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • neišdygusių dantų chirurginis atidengimas. Ši procedūra taikoma, kai norima, kad dantis (dažniausiai viršutinio žandikaulio iltis) būtų ištrauktas ir grąžintas į teisingą padėtį dantų lanke. Procedūros metu arba praėjus keletui dienų po jos, prie danties pritvirtinamas ortodontinis breketas.
nuotrauka3

Iltinio danties chirurginis atidengimas.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • odontogeninių žandikaulių cistų šalinimas, danties šaknies viršūnės rezekcijos,
  • gerybinių minkštųjų burnos audinių darinių šalinimas. Nepiktybiniai dariniai pašalinami, juos atskyrus nuo aplinkinių audinių. Dariniai ištiriami. Žaizda susiuvama.
  • dantų implantacija,
  • kaulo augmentacijos procedūros,
  • žandikaulių kaulinių išaugų (egzostozių) šalinimas. Kaulinės išaugos šalinamos, kai pacientui neleidžia patogiai ir tinkamai nešioti išimamus protezus. Toje vietoje, kur yra egzostozė, formuojasi pragula. Operacijos metu šios išsaugos pašalinamos, nulyginamos ir žandikaulio sričiai suteikiamas tolygumas.
nuotrauka4

Kaulinės išaugos (egzostozės).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bendrinės nejautros būdų yra keletas ir kiekvienai klinikinei situacijai yra parenkamas tinkamiausias ir saugiausias pacientui. Prieš anesteziją, pacientus apžiūri gydytojas anesteziologas-reanimatologas. Pacientas ar jo artimieji (vaikams), privalo nurodyti visas ligas kuriomis serga, kokius vaistus ir kada naudoja, amžių, kūno svorį. Svarbu nurodyti, jei yra ligos paūmėjimas, jei pacientas jaučiasi peršalęs, ar sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcija per pastarąsias 6 savaites. Gyd. anesteziologui svarbu žinoti jei pacientas turi bet kokio pobūdžio alergiją, ar yra anksčiau turėjęs operacijų bendrinėje nejautroje, kaip jautėsi po jos. Visa tai nulemia, koks bus anestezijos būdas, kokie vaistai bus naudojami jai atlikti.

Visos paciento gyvybinės funkcijos operacijos metu stebimos monitoriuose: širdies veikla, kvėpavimas, arterinis kraujospūdis, kraujo įsotinimas deguonimi. Šiuo metu anestezija yra daug saugesnė negu buvo seniau, tačiau, aišku, neišvengiamai visada gali pasitaikyti tam tikrų komplikacijų, kaip kad veninio kateterio įvedimo į veną vietoje gali būti patinimas, kraujosrūva. Atsibudus po bendrosios endotrachejinės nejautros kelias valandas gali skaudėti gerklę, gali būti prikimęs balsas. Parą laiko galimas pykinimas ar vėmimas ir pan. Tačiau gydytojų anestiozologų-reanimatologų profesionalumas dažniausiai užtikrina, kad šių komplikacijų nebūtų.

ProDentum specialistai pacientus bendrinėje nejautroje gydo filiale esančiame Kardiolitos klinikoje. Čia 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę dirba anesteziologijos-reanimatologijos specialistų komanda (iš viso 17 specialistų). Taigi, Jūs būsite gydomi ypatingo saugumo sąlygomis (kurių, deja, pilnai užtikrinti įprastinėje odontologinėje klinikoje nėra įmanoma), nes pacientų saugumas ir komfortas – mūsų prioritetiniai tikslai.

Iki lapkričio 31d. dantų gydymui bendrinėje nejautroje taikysime 10 proc. nuolaidą!

Registruotis konsultacijai dėl dantų gydymo bendrinėje nejautroje galite telefonu +370 657 77747 arba el.p.: info@prodentum.lt

Daugiau informacijos

Author Info

prodentum