Skaitmeninis šypsenos planavimas

Skaitmeninis šypsenos planavimas

Džiugu, jog šiandien odontologijoje galime taikyti skaitmenines technologijas ir vizualizacijos pagalba vaizdžiai perteikti, kaip atrodo planuojamas rezultatas.

Pradedant odontologinį gydymą, kurio metu bus atliekamos restauracinės procedūros (plombuojama, dedami protezai), pacientui gana sudėtinga įsivaizduoti, kaip jis pats atrodys po gydymo – kinta ne tik šypsena, bet ir visas veidas. Džiugu, jog šiandien odontologijoje galime taikyti skaitmenines technologijas ir naudojant vizualizaciją vaizdžiai perteikti, kaip atrodo planuojamas rezultatas.

Šypsena ir veidas yra labai estetiškai svarbios sritys, o jų parametrus nusako daugybė linijų, kreivių, formulių ir proporcijų. Odontologijoje, visai kaip dizaino ar architektūros srityse, prieš įgyvendinant projektą, parengiama 3D vizualizacija, kuri suteikia galimybę numatyti galutinį rezultatą ir dar prieš pradedant darbus atlikti norimas korekcijas.

Odontologijos srityje šis principas vadinamas skaitmeniniu šypsenos planavimu. Kaip jis vyksta? Viskas prasideda nuo standartizuotų paciento šypsenos ir veido nuotraukų, kurios daromos paisant griežtų reikalavimų. Esant sudėtingesniems atvejams atliekamas veido skenavimas. Vėliau taikydami specialias programas parenkame paciento dantų spalvą bei numatome, kokia bus jų forma atlikus restauracines procedūras.

Skaitmeninis šypsenos planavimas ir įgyvendinimas gali būti atliekami keliais etapais:

  • 2D šypsenos modeliavimas;
  • 3D šypsenos modeliavimas;
  • bandomosios (angl. „mock-up“) restauracijos;
  • laikinosios restauracijos;
  • galutinės restauracijos.
2D skaitmeninis šypsenos dizainas

Siekdamas tinkamai atlikti skaitmeninį šypsenos planavimą, gydytojas privalo atidžiai susipažinti su paciento būkle, įvertinti rentgenologinio bei klinikinio tyrimų rezultatus ir detaliai apžiūrėti pacientą. Parengtą planą gydytojas pristato pacientui, kompiuterio ekrane parodydamas planuojamus gydymo rezultatus bei šypsenos pokyčius. Šio vizito metu galima įtraukti pageidaujamas korekcijas, aptarti  padeda pacientui ir gydytojui komunikuoti tiksliai, efektyviai ir išvengti galimų nesusipratimų (juk be vizualizacijos labai sudėtinga įvertinti, ar gydytojo ir paciento matymas, kaip turėtų atrodyti estetiška šypsena ir veidas, sutampa).

3D skaitmeninis šypsenos dizainas

2D skaitmeninis šypsenos modeliavimo galimybės yra ribotos, todėl kituose gydymo etapuose rekomenduojama atlikti 3D skaitmeninį šypsenos modeliavimą. Tokiu būdu suplanuotos šypsenos duomenys gali būti naudojami modeliuojant dantų formas skaitmeniniu būdu, sudėtingesne CAD (angl. computer-assisted design) programa. Šio modeliavimo etapo metu įvertinama daugiau aspektų: kaip bus keičiama dantų forma, sukandimas (jis imituojamas naudojantis specialiomis programomis), apatinio žandikaulio judesiai ir kt. Šiame etape pacientas pacientas gali dar kartą, jau 3D erdvėje, įvertinti būsimą dantų formą, pamatyti, kaip veidas atrodys atlikus procedūras ir įvertinti daugelį kitų planuojamos šypsenos parametrų bei, esant poreikiui ir galimybėms, pageidauti dantų formos korekcijos.

Pagal CAD programa sudarytą skaitmeninį šypsenos planą sukurtas 3D dantų formos modelis. Šiame etape dar kartą įvertinami estetiniai bei funkciniai rodikliai (pvz. sukandimas).
Bandomosios (angl. „mock-up”) restauracijos

Bandomosios restauracijos – tai laikina, bandomoji šypsena. Pritaikius šį metodą pacientas gali realiai įvertinti, kaip atrodys jo šypsena gydymo pabaigoje. Kartu su pokyčiais, susijusiais su išvaizda, būtina įvertinti sąkandį, fonetiką ir kitus aspektus. Šiuo tikslu atliekamos bandomosios restauracijos – būsimos paciento šypsenos atkūrimas pasitelkiant laikiną platsmasę, naudojant specialią matricą. Ši technika – tai unikali galimybė naująją šypsena įvertinti ne tik patiems, bet ir išgirsti artimųjų nuomonę. Be to, pacientas gali rasti norimos šypsenos pavyzdį, kuriuo gali tapti artimasis, draugas ar net Holivudo žvaigždė! Jeigu veido ir šypsenos parametrai leidžia, norimą šypsenos pavyzdį perkeliame į paciento skaitmeninį šypsenos planą. 

Taikant tradicinį metodą, bandomosios restauracijos vašku modeliuojamos ant paciento dantų modelio. Nors šis metodas vis dar taikomas, tačiau yra nepatogus: užima daug laiko, be to, tiksliai pakartoti kompiuterine programa suplanuotą dantų formą ranka yra gana sudėtinga. Šio metodo alternatyva – naujos formos dantų lanko spausdinimas 3D spausdintuvu. Ant 3D spausdinto modelio padaromi silikoniniai gidai, kurių pagalba pacientui “uždedamas” naujos šypsenos projekas, kurį jis gali apžiūrėti iš visų pusių, išbandyti fonetiką, įvertinti kitus būsimos šypsenos aspektus. 

Laikinosios restauracijos

Turėdami paciento patvirtintą šypsenos projektą, tiksliai pagal jį, naudodami CAD / CAM technologijas, gaminame laikinąsias restauracijas (pvz. vainikėlius). Jų gamyboje naudojamas labai atsparus ir estetiškas plastikas, o taikomos CAD / CAM technologijos suteikia galimybę darbus atlikti itin greitai. Ši pažangi metodika ypač aktuali pacientams, atvykusiems iš užsienio ir Lietuvoje planuojantiems viešėti trumpai. Šiuo būdu pagaminti laikini vainikėliai atrodo labai estetiškai, o tikimybė, kad jie sulūš, yra minimali. Kone dažniausiai šis metodas taikomas, kai turi būti pašalinti estetinėje zonoje esantys dantys ir reikia naudoti dantų implantus. Su laikinosiomis restauracijomis pacientas gali realiai įvertinti sąkandžio patogumą ir išvaizdos pokyčius. Esant poreikiui, gali būti atliekamos ir smulkios laikinųjų restauracijų korekcijos.

Nuolatinės restauracijos

Nuolatinėmis restauracijomis vadinamas estetinis dantų plombavimas bei keramikos laminates, taip pat užklotai bei vainikėliai, tiltiniai protezai ir pan.

Pagrindiniai reikalavimai, keliami galutinio dantų restauravimo etapo priemonėms, – estetika, tvirtumas ir nepriekaištingas tikslumas. Šiandien tokių rezultatų pasiekiame naudodami skaitmenines technologijas – intraoralinius skenerius, kuriais daromi skaitmeniniai paciento dantų atspaudai. Paprastai šie skeneriai naudojami tuomet, kai darbų apimtis nėra didelė. Tačiau „ProDentum” klinikos specialistų sukurtas TFW (angl. Total Fit Workflows) implantavimo ir protezavimo protokolas leidžia skaitmenines technologijas taikyti efektyviau net ir esant didelės apimties dantų eilių defektams. Šiuolaikiški technologiniai sprendimai gerokai pagreitina procesą ir sumažina paciento patiriamą diskomfortą. 

Galutinės restauracijos gaminamos naudojantis laikinų protezų skaitmenine 3D forma. Pagal ją, naudojant specialias programas, modeliuojami galutiniai protezai, kurie vėliau gaminami iš gydytojo ir techniko pasirinktos medžiagos. Galutinis gamybos etapas atliekamas skaitmeniniais frezavimo įrenginiais, tokiu būdu maksimaliai sumažinant galimų neatitikimų riziką ir maksimaliai kontroliuojant gaminamos restauracinės priemonės tikslumą.

Atsižvelgęs į paciento pageidavimus, būklę, anatomiją, mechanines bei optines savybes, specialistas parenka tinkamiausią šiuo atveju konstrukcinę protezo medžiagą. Kad dantų spalva būtų parinkta tiksliai, naudojamas spektrofotometras ir skaitmeninė fotografija. Estetiški protezai dažniausiai gaminami iš bemetalės keramikos.

Dažniausiai užduodami klausimai apie skaitmeninį šypsenos planavimą

Kaip yra atlikamas skaimeninis šyp. planavimas?

Į klausimą atsako
Prof. med. dr. Vygandas Rutkūnas
Gyd. odontologas - ortopedas

Skaitmeninis šypsenos planavimas yra rutininė procedūra, kurios metu naudojant paciento veido, dantų lankų ir kitus 2D bei 3D vaizdus, kompiuterinės programos aplinkoje suplanuojama būsimo protezo forma, patikrinama kaip ji tinka dantų lankų, veido ir šypsenos atžvilgiu. Kuo didesnės apimties restauracinis/protezavimo atvejis, tuo šios procedūros reikšmė ir svarba didesni.