Kaip atliekama profesionali burnos higiena?
Profesionali burnos higiena – tai viena svarbiausių profilaktinių procedūrų, padedanti išvengti dantų ir dantenų ligų, kurias sukelia burnoje esančios bakterijos.

Remiantis NIDCR (Nacionalinio dantų ir kraniofacialinių tyrimų instituto) duomenimis, apie 90 % suaugusiųjų nuo 20 iki 64 metų amžiaus yra susidūrę su dantų ėduonimi. Nors daugelis kasdien rūpinasi savo burnos higiena namuose, tačiau remiantis tyrimais galime drąsiai sakyti, kad to nepakanka norint užtikrinti optimalią dantų ir dantenų sveikatą. Profesionaliai atlikta burnos higiena yra svarbus žingsnis siekiant išvengti rimtų sveikatos problemų ir užtikrinti ilgalaikę burnos sveikatą. Toliau straipsnyje apžvelgsime, kaip atliekama profesionali burnos higiena, kada ją verta atlikti ir kokią naudą ji suteikia.
Kas yra profesionali burnos higiena?
Burnos higiena – tai procedūra, kurios metu kvalifikuotas burnos higienistas specialiais instrumentais pašalina dantų apnašas, akmenis. Ši procedūra padeda užkirsti kelią ėduonies ir periodonto ligoms, taip pat gerina burnos kvapą ir užtikrina sveikesnę burnos ertmę. Profesionali burnos higiena apima ir dantų poliravimą, kuris suteikia dantims lygumo ir blizgesio.
Kaip atliekama profesionali burnos higienos procedūra?
Pirmiausia, burnos higienistas atlieka išsamią paciento burnos ertmės apžiūrą ir įvertina burnos audinių ir dantų būklę. Procedūros metu pašalinamos dantų apnašos ir akmenys, pagerinama dantenų būklė, sumažinamas jų jautrumas. Išvalyti dantys nupurškiami perlų soda ir galiausiai poliruojami dantų ir plombų paviršiai.
Viršdanteniniai ir podanteniniai dantų akmenys šalinami naudojant ultragarsinį skalerį bei specialius rankinius periodontologinius instrumentus. Rūkymo, kavos, arbatos ar kitų dažančių medžiagų sukeltos pigmentinės apnašos pašalinamos naudojant oro abrazijos metodą (AIR-FLOW). Intensyvi oro, vandens ir sodos miltelių srovė, nukreipiama statmenai danties paviršiui, efektyviai ir neskausmingai šalina paviršines pigmentines nuosėdas.
Dantų ir plombų paviršiai poliruojami naudojant abrazyvines pastas, todėl paviršiai tampa atsparesni ėduoniui, o apnašos ir akmenys kaupiasi mažiau. Be to, jautriems dantų kakleliams naudojamos specialios priemonės, kurios padeda sumažinti jų jautrumą.
Svarbu žinoti: procedūros metu taip pat suteikiama individuali burnos higienos konsultacija – pacientui paaiškinama, kaip prižiūrėti savo dantis, tarpdančius, individualiai parenkami tarpdančių šepetėliai tinkantys pacientui.
Kada reikėtų atlikti profesionalią burnos higieną?
Specialistai rekomenduoja burnos higieną atlikti 1–2 kartus per metus. Tačiau, jei pacientas turi polinkį į dantenų ligas, nešioja breketus, implantus, ar serga tam tikromis lėtinėmis ligomis (pvz., cukriniu diabetu), procedūrą vertėtų atlikti dažniau – kas 3–6 mėnesius. Reguliarumas padeda išvengti rimtų burnos sveikatos sutrikimų ir užtikrinti efektyvią dantų bei dantenų priežiūrą.
Asmeninė higiena – svarbi kasdienė atsakomybė
Profesionali burnos higiena yra tik vienas iš žingsnių. Didžiausia atsakomybė –kasdienė savarankiška burnos higiena. Minkštosios apnašos, kurios kaupiasi ant dantų paviršiaus, dažniausiai tampa pagrindine dantų ėduonies ir periodontito priežastimi. Jas pašalinti – paciento pareiga.
Jei kasdienė higiena atliekama netinkamai, gali sutrikti ir gydymo rezultatų ilgaamžiškumas – greičiau dėvisi plombos, protezai, prastėja implantų būklė. Todėl labai svarbu naudoti tinkamas priemones, atsakingai prižiūrėti burnos higieną namuose ir reguliariai konsultuotis su specialistais.
Asmeninei higienai dažniausiai rekomenduojamos priemonės:
- Minkštas, vidutinio kietumo arba kietas dantų šepetėlis (parenkamas pagal individualią situaciją);
- Tarpdančių siūlas
- Tarpdančių šepetėliai;
- Burnos skalavimo skystis;
- Profilaktinė ar gydomoji dantų pasta;
- Apnašas dažančios tabletės (ypač naudingos vaikams ar tiems, kurie mokosi taisyklingai valyti dantis).
Kokie yra profesionalios burnos higienos privalumai?
Profesionali burnos higiena:
- Efektyviai pašalina apnašas ir akmenis, kurie gali sukelti uždegimą ar kariesą;
- Padeda išvengti periodontito (dantenų ligų);
- Mažina blogą burnos kvapą;
- Stiprina dantų emalį;
- Palaiko bendrą burnos sveikatą ir estetiką;
- Suteikia galimybę anksti pastebėti galimus dantų ar dantenų pakitimus.
Išvada
Profesionali burnos higiena – tai ne tik estetinė, bet ir profilaktinė priemonė, padedanti išvengti rimtų burnos ertmės ligų. Net ir kruopščiausia kasdienė priežiūra namuose negali visiškai atstoti profesionalios burnos higienos procedūros, kurios metu pašalinamos sunkiai pasiekiamos apnašos ir susikaupę dantų akmenys. Reguliariai atliekama burnos higiena padeda išsaugoti sveikus dantis, apsaugo nuo uždegimų, gerina burnos kvapą ir bendrą savijautą. Tad rūpinimasis savo burnos sveikata – tai investicija į ilgalaikę gyvenimo kokybę. Jei paskutinį kartą profesionalią higieną atlikote prieš metus ar seniau – galbūt dabar yra tinkamas metas pasirūpinti savo šypsena?
Kviečiame apsilankyti „Prodentum” klinikoje, kur mūsų specialistai užtikrins Jūsų burnos sveikatą ir šypsenos grožį.