Skaitmeninis šypsenos planavimas

Pradedant odontologinį gydymą, kurio metu bus atliekamos restauracinės procedūros (plombuojama, dedami protezai), pacientui gana sudėtinga įsivaizduoti, kaip jis pats atrodys po gydymo – kinta ne tik šypsena, bet ir visas veidas. Džiugu, jog šiandien odontologijoje galime taikyti skaitmenines technologijas ir vizualizacijos pagalba vaizdžiai perteikti, kaip atrodo planuojamas rezultatas.

Šypsena ir veidas yra daugiau nei matoma estetika – jie koreguojami, apskaičiuojant menkiausias detales. Todėl šiuo atžvilgiu, visai kaip dizaino ar architektūros srityse, prieš įgyvendinant projektą, parengiama 3D vizualizacija, kuri suteikia galimybę numatyti galutinį rezultatą ir dar prieš pradedant darbus atlikti norimas korekcijas.

Odontologijos srityje šis principas vadinamas skaitmeniniu šypsenos planavimu. Kaip jis vyksta? Viskas prasideda nuo standartizuotų paciento šypsenos ir veido nuotraukų, kurios daromos paisant griežtų reikalavimų. Vėliau, specialių programų pagalba parenkame paciento dantų spalvą bei numatome, kokia bus jų forma atlikus restauracines procedūras.

Skaitmeninis šypsenos planavimas ir įgyvendinimas gali būti atliekami keliais etapais:

  • 2D šypsenos modeliavimas;
  • 3D šypsenos modeliavimas;
  • bandomosios (angl. „mock-up“) restauracijos;
  • laikinosios restauracijos;
  • galutinės restauracijos.

2D skaitmeninis šypsenos dizainas

Siekdamas tinkamai atlikti skaitmeninį šypsenos planavimą, gydytojas privalo atidžiai susipažinti su paciento būkle, įvertinti rentgenologinio bei klinikinio tyrimų rezultatus ir detaliai apžiūrėti pacientą. Parengtą planą gydytojas pristato pacientui, kompiuterio ekrane parodydamas planuojamus gydymo rezultatus bei šypsenos pokyčius. Šio vizito metu galima įtraukti pageidaujamas korekcijas, aptarti gydymo eigą bei terminą. Dar visai neseniai atsiradusi skaitmeninio šypsenos planavimo galimybė padeda pacientui ir gydytojui komunikuoti tiksliai, efektyviai ir išvengti galimų nesusipratimų (juk be vizualizacijos labai sudėtinga įvertinti, ar gydytojo ir paciento matymas, kaip turėtų atrodyti estetiška šypsena ir veidas, sutampa).

      

2D skaitmeninis šypsenos planavimas. A – pradinė situacija; B – suplanuota restauracijų forma pagal estetines rekomendacijas; C – simuliuota galutinė restauracijų forma ir spalva.

3D skaitmeninis šypsenos dizainas

2D skaitmeninis šypsenos modeliavimo galimybės yra ribotos, todėl kituose gydymo etapuose rekomenduojama atlikti 3D skaitmeninį šypsenos modeliavimą. Tokiu būdu suplanuotos šypsenos duomenys gali būti naudojami modeliuojant dantų formas skaitmeniniu būdu, sudėtingesne CAD (angl. computer-assisted design) programa. Šio modeliavimo etapo metu įvertinama daugiau aspektų: kaip bus keičiama dantų forma, sukandimas (jis imituojamas naudojantis specialiomis programomis), apatinio žandikaulio judesiai ir kt. Šiame etape pacientas pacientas gali dar kartą, jau 3D erdvėje, įvertinti būsimą dantų formą, pamatyti, kaip veidas atrodys atlikus procedūras ir įvertinti daugelį kitų planuojamos šypsenos parametrų bei, esant poreikiui ir galimybėms, pageidauti dantų formos korekcijos.

 

Pagal CAD programa sudarytą skaitmeninį šypsenos planą sukurtas 3D dantų formos modelis. Šiame etape dar kartą įvertinami estetiniai bei funkciniai rodikliai (pvz. sukandimas).

Bandomosios (angl. „mock-up”) restauracijos

Bandomosios restauracijos – tai laikina, bandomoji šypsena. Pritaikius šį metodą pacientas gali realiai įvertinti, kaip atrodys jo šypsena gydymo pabaigoje. Kartu su pokyčiais, susijusiais su išvaizda, būtina įvertinti sąkandį, fonetiką ir kitus aspektus. Šiuo tikslu atliekamos bandomosios restauracijos – būsimos paciento šypsenos atkūrimas laikinos plastmasės pagalba, naudojant specialią matricą. Daugiau informacijos apie šią galimybę ir ProDentum klinikos programą „Išbandyk naują šypseną“ rasite čia.

Ši programa – tai unikali galimybė naująją šypsena įvertinti ne tik patiems, bet ir išgirsti artimųjų nuomonę. Be to, pacientui galima rasti būsimosios šypsenos pavyzdį, kuriuo gali tapti artimasis, draugas, ar net Holivudo žvaigždė! Taikant tradicinį metodą, bandomosios restauracijos vašku modeliuojamos ant paciento dantų modelio. Nors šis metodas vis dar taikomas, tačiau yra nepatogus: užima daug laiko, be to, tiksliai pakartoti kompiuterine programa suplanuotą dantų formą ranka yra gana sudėtinga. Šio metodo alternatyva – spausdinimas 3D spausdintuvu.

 

Skaitmeniniu būdu, taikant 2D ir 3D šypsenos modeliavimo metodus, buvo parengtos bandomosios restauracijos. Pacientė turi galimybę įvertinti būsimos šypsenos ypatybes.

Laikinosios restauracijos

Turėdami paciento patvirtintą šypsenos projektą, tiksliai pagal jį, naudodami CAD / CAM technologijas, gaminame laikinąsias restauracijas (pvz. vainikėlius). Jų gamyboje naudojamas labai atsparus ir estetiškas plastikas, o taikomos CAD / CAM technologijos suteikia galimybę darbus atlikti itin greitai. Ši pažangi metodika ypač aktuali pacientams, atvykusiems iš užsienio ir Lietuvoje planuojantiems viešėti trumpai. Šiuo būdu pagaminti laikini vainikėliai atrodo labai estetiškai, o tikimybė, kad jie sulūš, yra minimali. Kone dažniausiai šis metodas taikomas, kai turi būti pašalinti estetinėje zonoje esantys dantys ir reikia naudoti dantų implantus (4 pav.). Su laikinosiomis restauracijomis pacientas gali realiai įvertinti sąkandžio patogumą ir išvaizdos pokyčius. Esant poreikiui, gali būti atliekamos ir smulkios laikinųjų restauracijų korekcijos.

4 pav. Po tyrimo paaiškėjo, kad paciento, atvykusio iš užsienio, priekinių dantų prognozė – prasta (A). Buvo priimtas sprendimas šalinti kai kuriuos dantis, atlikti implantaciją ir to paties vizito pas specialistą metu uždėti laikinuosius protezus, kurių forma buvo parengta 3D CAD programa. Laikinieji protezai buvo pagaminti CAD / CAM būdu, iš estetiškos ir tvirtos laikinųjų protezų medžiagos. 

Nuolatinės restauracijos

Nuolatinėmis restauracijomis vadinamas estetinis dantų plombavimas bei keramikos laminates, taip pat užklotai bei vainikėliai, tiltiniai protezai ir pan.

Pagrindiniai reikalavimai, keliami galutinio dantų restauravimo etapo priemonėms – estetika, tvirtumas ir nepriekaištingas tikslumas. Šiandien tokių rezultatų pasiekiame naudodami skaitmenines technologijas – intraoralinius skenerius, kurių pagalba nuimami skaitmeniniai paciento dantų atspaudai. Paprastai šie skeneriai naudojami tuomet, kai darbų apimtis nėra didelė. Jie gerokai pagreitina procesą ir sumažina paciento patiriamą diskomfortą. Jei darbų apimtis didesnė, naudojami kitokie, laboratoriniai skeneriai.

Galutinės restauracinės priemonės gaminamos naudojantis laikinų protezų skaitmenine 3D forma. Pagal ją, naudojant specialias programas, modeliuojami galutiniai protezai, kurie vėliau gaminami iš paciento pasirinktos medžiagos. Galutinis gamybos etapas atliekamas skaitmeniniais frezavimo įrenginiais, tokiu būdu maksimaliai sumažinant galimų neatitikimų riziką ir maksimaliai kontroliuojant gaminamos restauracinės priemonės tikslumą (5 pav.).

5 pav. Atlikus nuodugnų tyrimą, buvo nustatyta, kad teks šalinti visus likusius dantis, kurių prognozė prasta. Taikant skaitmeninio šypsenos planavimo metodą, buvo užtikrintas pradžioje suplanuoto 2D ir 3D šypsenos dizaino realizavimas nuolatinio protezo ant implantų gamyboje.

 Atsižvelgęs į paciento pageidavimus, būklę, anatomiją, mechanines bei optines savybes, specialistas parenka tinkamiausią šiuo atveju konstrukcinę protezo medžiagą. Kad dantų spalva būtų parinkta tiksliai, naudojamas spektrofotometras ir skaitmeninė fotografija. Estetiški protezai dažniausiai gaminami iš bemetalės keramikos.

ProDentum klinikoje šias paslaugas teikia odontologas-ortopedas prof. med. dr. V. Rutkūnas, o protezų gamyba atliekama Digitorum laboratorijoje.

 

Skaitmeninis šypsenos planavimas

Šių dienų pacientai turi labai ribotą laiką, dalis jų atvyksta gydytis iš užsienio. Sukauptos patirties bei modernių technologijų dėka paslaugas suteikiame ypač greitai ir efektyviai.

Dantų implantacijos paslaugas Jums kvalifikuotai suteiks odontologas ortopedas prof.med. dr. Vygandas Rutkūnas.

Užsiregistruokite konsultacijai tel. nr.: +370 657 77747

Susisiekite

Šeimyniškių g. 44, Vilnius

+370 657 77747

Facebook

Registruotis

Išsami informacija padės kuo efektyviau suplanuoti Jūsų vizitą! Būtume dėkingi, jei registruodamiesi:

  • Aprašytumėte problemą, dėl kurios kreipiatės
  • Jei žinote, nurodytumėte specialistą, į kurį norėtumėte kreiptis
  • Jums patogius vizitų laikus
  • Jeigu turite, pridėtumėte papildomą medžiagą (rentgeno/foto nuotraukas, išrašų kopijas ir kita)
Pasirinkti
Nepasirinktas joks failas

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei nesutinkate, slapukų Jūsų įrenginyje netalpinsime, tačiau kai kurios svetainės funkcijos gali iš dalies ar visiškai neveikti. Plačiau

Sutinku