Periodontitas: priežastys, simptomai ir gydymo galimybės

Periodontitas – tai uždegiminė liga, pažeidžianti dantį supančias dantenas, periodonto raištį ir kaulą. Uždegimas prasideda dantenose ir progresuodamas apima gilesnius periodonto audinius. Negydomas periodontitas gali lemti dantų netekimą, kaulo nykimą, blogą burnos kvapą ir kitas burnos sveikatos problemas. Lengvesniais atvejais periodontitą galima suvaldyti atliekant gilųjį dantų valymą, tačiau sunkesniais atvejais gali prireikti ir chirurginio gydymo. Laiku pradėtas gydymas gali padėti išvengti sudėtingų komplikacijų ir užtikrinti geresnius gydymo rezultatus.

Periodontitas

Šiame straipsnyje sužinosite apie periodontito priežastis, simptomus ir gydymo galimybes. Paaiškinsime, kaip šiai ligai galima užkirsti kelią ir kaip svarbu anksti pastebėti pirmuosius požymius. Taip pat aptarsime, kada būtina kreiptis į specialistą, kokie gydymo metodai yra taikomi ir kokių priemonių galima imtis, kad išvengtumėte šios ligos pasikartojimo ateityje.

Kas yra periodontitas?

Periodontitas – tai dantenų liga, kuri dėl bakterinės infekcijos pasireiškia dantenų kraujavimo ir patinimo požymiais. Negydomas periodontitas gali pažeisti kaulą, kuris palaiko dantis ir dėl jo nykimo dantys gali tapti paslankūs ar netgi iškristi.

Ši liga dažniau pasireiškia vyresniame amžiuje, dažniausiai po 30 metų, tačiau gali paveikti bet kurį asmenį, kurio burnos higiena yra nepakankama. Be to, kai kurie žmonės yra genetiškai linkę į periodontitą, jei jų tėvai ar seneliai sirgo dantenų ligomis. Tokiu atveju rizika susirgti taip pat yra didesnė.

Gydytojai periodontitą skirsto į lengvą, vidutinio sunkumo ir sunkų. Ši klasifikacija priklauso nuo uždegimo lygio dantenose bei kitų požymių. Periodontito gydymui taikomi tiek chirurginiai, tiek ne chirurginiai metodai, kurie padeda suvaldyti infekciją ir palaikyti dantenų sveikatą.

Periodontitas 1

Kokie yra periodontito simptomai?

Periodontito simptomai gali būti šie:

  • Nemalonus burnos kvapas;
  • Sąkandžio pokyčiai;
  • Kraujuojančios dantenos;
  • Dantenų atsitraukimas;
  • Klibantys dantys;
  • Skausmas kramtant;
  • Pūliai (infekcija) ties dantenų linija;
  • Paraudusios arba pamėlusios dantenos;
  • Patinusios dantenos.

Dažnai periodonto liga nesukelia skausmo, todėl galite net nežinoti, kad ja sergate. Ankstyva diagnostika padeda išvengti komplikacijų. 

Periodontito priežastys

Pagrindinė periodontito priežastis – prasta burnos higiena. Ant dantų paviršių besikaupiančios bakterijos sudaro apnašas ir dantų akmenis. Jei dantys nevalomi tinkamai ir pakankamai dažnai, bakterijos prasiskverbia po dantenomis, į sunkiai pasiekiamas vietas, kur jų nepasiekia nei dantų šepetėlis, nei dantų siūlas. Šios kenksmingos bakterijos pažeidžia dantenas ir kaulinį audinį, palaikantį dantis, sukeldamos infekciją, kaulo nykimą ir galiausiai – dantų netekimą.

Reguliari ir kruopšti burnos higiena bei profilaktiniai vizitai pas gydytoją odontologą padeda užkirsti kelią periodontitui ir išsaugoti dantų bei dantenų sveikatą.

Periodontito rizikos faktoriai

Šie rizikos veiksniai gali padidinti periodontito išsivystymo tikimybę:

  • Šeimos dantenų ligų anamnezė;
  • Hormoniniai pokyčiai (pvz., nėštumo, menopauzės metu);
  • Uždegiminės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas ar padidėjęs kraujospūdis;
  • Reti vizitai pas odontologą;
  • Nepakankama burnos higiena;
  • Rūkymas.

Laiku pašalinus tuos rizikos faktorius, kuriems turime įtaką, galima sumažinti periodontito atsiradimo tikimybę ir išsaugoti sveikas dantenas bei dantis.

Kokios yra negydomo periodontito komplikacijos?

Negydomas periodontitas gali sukelti įvairias komplikacijas, tarp jų:

  • Dantenų ar dantų pūlinius (abscesus);
  • Dantenų skausmą;
  • Dantenų atsitraukimą;
  • Klibančius dantis;
  • Dantų netekimą.

Be to, ilgainiui uždegimas gali išplisti ir turėti neigiamą poveikį bendrai sveikatai, padidindamas širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto komplikacijų bei kvėpavimo sistemos infekcijų riziką. Laiku diagnozavus ir pradėjus gydymą, galima išvengti rimtų sveikatos sutrikimų.

Kaip diagnozuojamas periodontitas?

Lėtinis periodontitas pastebimas ir diagnozuojamas įprasto apsilankymo metu. Jo metu būtina:

  • įvertinti esamus paciento nusiskundimus ir simptomus, bendros sveikatos būklę, kas turi įtakos ligos progresavimui.
  • nustatyti esamus žalingus įpročius, tokius kaip rūkymas, nes tai turi įtakos ligos atsiradimui, vystymuisi bei gydymo sėkmei.
  • apžiūrėti dantenų išvaizdą ir būklę, įvertinti ar yra padidėjęs kraujavimas iš dantenų.
  • specialiu instrumentu vertinti (išmatuoti) periodonto kišenių gylį aplink dantis. Tai padeda nustatyti ligos pažeidimo lygį (sunkumą) ir aktyvumą.
  • atlikti rentgeno nuotraukas, kad patikrinti kaulo aplink dantis būklę.

Kaip gydomas periodontitas?

Periodontito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo. Jeigu liga stipriai ne progresavusi, bus atliekamos nesudėtingos procedūros, bet jei ligos stadija sunkesnė, prireiks chirurginio gydymo. 

Nesudėtingi periodontito gydymo metodai

Lengvesniais atvejais gydymas gali būti atliekamas nesudėtingomis procedūromis arba gyvenimo būdo pakeitimais. Šios procedūros apima:

  • Antibiotikai. Gydytojas gali skirti geriamuosius antibiotikus infekcijai gydyti arba naudoti vietinius antibiotikus, kuriuos deda po dantenomis, kad būtų nukreipti į pažeistas vietas.
  • Burnos higienos instrukcijos. Bus aptarti įrankiai, produktai ir technikos, kuriuos naudojate valydami dantis.
  • Skalavimas ir šaknų šlifavimas. Gydytojas kruopščiai išvalys vietas po Jūsų dantenomis, pašalins apnašas ir akmenis.

Chirurginiai periodontito gydymo metodai

Sunkesni periodontito atvejai dažniausiai reikalauja chirurginio gydymo. Tai apima šias procedūras:

  • Kaulinė operacija. Periodontologas atlieka pjūvį (inciziją) palei dantenų liniją ir laikinai pakelia dantenas, kad galėtų lengvai pasiekti dantų šaknis ir jas kruopščiai išvalyti. Be to, jie gali nušlifuoti kaulą, kad stabilizuotų ligą.
  • Dantų kaulo persodinimas. Šios medžiagos padeda atstatyti žandikaulio kaulą vietose, kuriose prarasta kaulinė masė.
  • Pagrindinio audinio regeneracija. Gydytojas periodontologas įdeda biologiškai suderinamą membraną tarp žandikaulio kaulo ir danties, kad užkirstų kelią nepageidaujamiems audiniams augti ir skatintų kaulo augimą.
  • Dantenų persodinimas. Ši procedūra atliekama, kai dantenos atsitraukia, kas dažnai pasitaiko esant periodontitui. Dantenų atsitraukimas sukelia pernelyg didelį dantų šaknų matomumą, todėl jos tampa ypač jautrios ir labiau pažeidžiamos.

Ar galima išvengti periodontito?

Geriausias būdas užkirsti kelią periodontitui – reguliariai lankytis pas odontologą ir laikytis tinkamos burnos higienos namuose. Žmonėms, linkusiems į periodontitą, gali prireikti dažnesnių apsilankymų pas  burnos higienos specialistą nei tiems, kurie neturi dantenų ligų. Pasitarkite su savo odontologu, kaip dažnai turėtumėte atlikti profesionalią burnos higieną, kad išlaikytumėte sveikus dantis ir dantenas.

Reguliarūs patikrinimai ir tinkama burnos priežiūra padeda užkirsti kelią ligoms ir išsaugoti ilgalaikę burnos sveikatą.

Ar galima išgydyti periodontitą?

Periodontito išgydyti neįmanoma, tačiau jį galima kontroliuoti ir valdyti gydymo pagalba. Pasitarkite su savo odontologu arba periodontologu apie individualų gydymo planą.

Gyvenimas su periodontitu

Kada turėčiau kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą?
Jei pajutote dantenų skausmą, patinimą ar kraujavimą, nedelsdami susiplanuokite vizitą pas odontologą. Svarbu suprasti, kad ankstyva diagnostika padeda išvengti daugelio ligų ateityje ir padeda užtikrinti ilgalaikę sveikatą.

Kuo ilgiau lauksite, tuo sunkesnė gali tapti liga. Dėl to gali prireikti išsamesnio (ir brangesnio) gydymo. Pavyzdžiui, ankstyvojoje periodontito stadijoje galima gydyti giluminiu dantų valymu, tačiau vėlyvos stadijos periodontitas dažnai reikalauja chirurgijos, kuri yra brangesnė ir invazyvesnė procedūra.

Kokius klausimus turėčiau užduoti savo periodontologui/-ei?

Jei jums diagnozuotas periodontitas, štai keli klausimai, kuriuos galite užduoti savo periodontologui/-ei:

  • Kokia mano dantenų ligos stadija?
  • Kokie yra mano gydymo variantai?
  • Kiek laiko užtruks gydymas?

Išvada

Periodontitas yra rimta dantenų liga, kuri gali sukelti ilgalaikių burnos sveikatos problemų, įskaitant dantų praradimą ir kaulinio audinio pažeidimus. Laiku nustatytas ir pradėtas gydyti periodontitas gali būti sustabdytas, o tai padės išsaugoti dantų bei dantenų sveikatą. Pagrindinės periodontito priežastys yra prasta burnos higiena, rūkymas, hormoniniai pokyčiai, uždegiminės ligos ir genetiniai veiksniai. Simptomai, tokie kaip kraujuojančios dantenos, dantenų atsitraukimas ir nemalonus kvapas, gali būti pirmieji ligos požymiai, todėl svarbu reguliariai lankytis pas odontologą ir atlikti profilaktinius patikrinimus.

Periodontito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir gali būti nesudėtingas, pavyzdžiui, dantų valymo įpročių pakeitimas, tačiau sunkiais atvejais gali prireikti ir chirurginės intervencijos. Prevencija, įskaitant gerą burnos higieną, reguliarius vizitus pas odontologą ir gyvenimo būdo pokyčius, yra geriausias būdas išvengti periodontito ir užtikrinti ilgalaikę burnos sveikatą.